آخرالزمان – زمان

آخرالزمان چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم
آخرالزمان چیست؟
آخرالزمان مبحثی است که در تمام تفکرات و ادیان وجود دارد و به برهه خاصی از تاریخ که شامل انتهای آن میشود نسبت داده می‌شود.
معمولا آخرالزمان با مبحث منجی به طور همزمان بررسی می گردد.

بررسی آخرالزمان از سه جهت

آخرالزمان از سه جهت مورد بررسی قرار میگیرد:
۱) زمان:
آخرالزمان همانطور که از نامش پیداست، مربوط به زمانی است که جهان به سمت نابودی و پایان تاریخ نزدیک می‌شود. این مبحث در ادیان ابراهیمی و برخی از مکاتب بشری مورد توجه بوده است. برای اقوام مختلف نظریات مختلفی در مورد آغاز و پایان آن وجود دارد:

​​​​یهودیت: آخرالزمان در کتب یهودیت بیشتر به معنای قیامت تعریف شده است که به آن روز خدا و یا «یوم یهوه» گفته می‌شود. بخاطر همین نشانه هایی که معرفی می‌کند بیشتر علائم روز قیامت است و به آن نسبت می دهند. قیامت در یهودیت به معنای این است که در آن روز خداوند به حساب اعمال بد یهودیان – که قوم برگزیده هستند –  می‌رسد.
مسیحیت: در آیین مسیحیت، آخرالزمان به رجعت حضرت عیسی علیه السلام نسبت داده می‌شود. با توجه به اینکه در مسیحیت بر این باورند که حضرت مسیح علیه السلام مصلوب شدند و به پیش پروردگار رفته اند، دوباره در ایامی به خصوص برای نجات و خلاصی مردم از آفت هایی که دین دیده است بر می گردد. نشانه هایی که معرفی می‌شود آشوب و خون ریزی پیش از رجعت است و تنها در عهد جدید گفته شده است که ناگهان پسر انسان بر می‌گردد. (در مسیحیت حضرت عیسی علیه السلام پسر خداوند نامیده می‌شود؛ پس پسر انسان کیست؟)
اهل سنت: در دیدگاه اهل سنت، آخرالزمان به زمانی بر می‌گردد که یکی از نوادگان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله متولد می‌شود که محمد مهدی نام دارد و او منجی است. در مقابل آن دجال معرفی شده است که روایات درباره آن زیاد وجود دارد. منجی بعد از صلح رومیان و مسلمانان ظهور خواهد کرد.
تشیع: طبق روایاتی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را پیامبر آخرالزمان می نامند، بنابراین آخرالزمان از زمان بعثت ایشان آغاز و تا ظهور حضرت مهدی عجل الله فرجه و رجعت معصومین و قیامت ادامه دارد. روایات و احادیثی که از آخرالزمان حرف می‌زنند بیشتر مربوط به اواخر دوران غیبت کبری و نزدیک شدن به ظهور منجی است و ویژگی های آن بررسی می‌گردد.

برای دیدن متون دیگر درباره ی غیبت کلیک کنید
در ادامه با دیگر ابعاد آخرالزمان بحث می‌کنیم.

جهت پرسش سوال از طریق ارتباط با ما اقدام شود.

اللهم عجل لولیک الفرج بحق زینب الکبری «علیهماالسلام»