امام مهدی؛ امام هدایت و تربیت

مهدی محبی و محبت خداوند نسبت به مهدی محبان

تو را چه مقام و منزلتی در نزد پروردگارت است که در شب معراج، اشرف مخلوقات خویش را به عشق ورزی به ساحت پاک تو مأمور گرداند؟

معرفی کتاب ” زندگانی حضرت زهرا (س)”

دربارۀ کتاب کتاب زندگانی حضرت زهرا (س) گزارشی از زندگی دختر رسول الله (ص) است که در ضمن آن رویدادها و تحلیل‌هایی نیز ارائه شده است. شهیدی از عصر پیامبر آغاز کرده و تا شهادت حضرت زهرا و حوادث پس از آن را بررسی کرده است. اصل کتاب و خلاصه آن بارها از سوی دفتر نشر فرهنگ...

مهدی محبّی در قرآن

چون آن یگانه ی دوران را بشناسیم، عشق و محبّت فطری اش در قلب و جان ما شعله ور می شود و ما را از مقام “مهدی شناسی” به “مهدی محبّی” می رساند.

نیمه دوم ربیع الثانی در تقویم شیعه

در مطلب قبلی وقایع تاریخی روی داده در نیمه اول ماه ربیع الثانی را مطالعه کردیم. در این بخش وقایع نیمه دوم این ماه نیز مورد بررسی قرار میگیرد. 22 ربیع الثانی وفات موسی مبرقع جناب موسی مبرقع علیه السّلام پسر حضرت جواد علیه السّلام در سال 296 هجری در شهر قم (بحار...

مهمترین رویداد های نیمه اول ربیع الثانی

در این مطلب بخش مهمی از رویداد های ماه ربیع الثانی را مورد بررسی قرار میدهیم. 1 ربیع الثانی قیام توابین در این روز در سال 65 ه’ سلیمان بن صرد با گروهی از توابین که نام شانزده هزار نفر آنان در دفتر سلیمان ثبت شده بود برای خونخواهی امام حسین علیه السّلام قیام کردند....

توفیق عمل

بسم الله الرحمن الرحیم همه  هست ارزویم که  ببینم از تو ...

امام مهدی؛ رحمت فراگیر الهی

بیشتر از قهر و انتقام و شمشیر الهی او گفته می شود. در حالی که او تجلّی رحمت واسعه ی الهی است که تمام ارکان عالم را در برگرفته است.

امام مهدی؛ امام هدایت و تربیت

فرازی از زیارت حضرت حجت(عج) در روز جمعه:«السَّلامُ عَلَیْکَ یَا نُورَ اللَّهِ الَّذِی یَهْتَدِی بِهِ الْمُهْتَدُونَ؛ سلام بر تو ای نور خدا که هدایت یافتگان با آن نور هدایت یابند».
امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف):«ما ساخته شده و تربیت شدۀ پروردگاریم و مردم، ساخته شده و تربیت یافتگان ما هستند».
امام عصر(ارواحنا فداه)، مربی تمام هستی و عهده دار هدایت و تربیت نفوس مستعده است. هر هدایت و تربیت حقیقی که در عالم صورت می بندد، از معدن نور ولایت مهدوی سرچشمه میگیرد.


امام مهر و محبت

مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، امام مهر و محبت است، امام هدایت و تربیت است؛ نه امام قهر و خشونت.
قهر الهی او نیز که در ابتدای ظهور فرخنده اش نسبت به کافران و منافقان محض تجلی می نماید، فقط برای از میان برداشتن موانع هدایت و تربیت بشری است.
به دیگر سخن، تجلّی قهر الهی حضرتش، برای مانع زدایی تربیتی از سطح جهان است تا زمینه برای هدف اصلی خلقت که هدایت و تربیت فراگیر الهی در میان تمام آحاد بشری است، فراهم گردد.
محرک زنجیرۀ هدایت، تعلیم، تزکیه و تربیت در زمان ما، مهدی موعود(ارواحنا فداه) است و بس! و اصلی ترین و گسترده ترین مانع زدایی تربیتی در عرصۀ جهانی نیز به دست توانمند حضرتش صورت خواهد پذیرفت و بس!

امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در گوشه و کنار عالم، تربیت دوستان و یاوران حقیقی خویش را بر عهده میگیرد و آنان را با نور الهی ولایت خویش پرورش می دهد تا هم مشکل گشای شیعیانش باشند، هم زمینه سازان ظهور مقدسش و هم بازوانی توانمند به هنگام ظهورش.

برگرفته از:

کتاب سلوک مهدوی؛استاد حیدری کاشانی
برای دریافت کتاب سلوک مهدویت اینجا کلیک کنید.
برای دستیابی به متن قبلی امام شناسی اینجاکلیک کنید.