مهدی محبّی در قرآن

مهدی محبی و محبت خداوند نسبت به مهدی محبان

تو را چه مقام و منزلتی در نزد پروردگارت است که در شب معراج، اشرف مخلوقات خویش را به عشق ورزی به ساحت پاک تو مأمور گرداند؟

معرفی کتاب ” زندگانی حضرت زهرا (س)”

دربارۀ کتاب کتاب زندگانی حضرت زهرا (س) گزارشی از زندگی دختر رسول الله (ص) است که در ضمن آن رویدادها و تحلیل‌هایی نیز ارائه شده است. شهیدی از عصر پیامبر آغاز کرده و تا شهادت حضرت زهرا و حوادث پس از آن را بررسی کرده است. اصل کتاب و خلاصه آن بارها از سوی دفتر نشر فرهنگ...

نیمه دوم ربیع الثانی در تقویم شیعه

در مطلب قبلی وقایع تاریخی روی داده در نیمه اول ماه ربیع الثانی را مطالعه کردیم. در این بخش وقایع نیمه دوم این ماه نیز مورد بررسی قرار میگیرد. 22 ربیع الثانی وفات موسی مبرقع جناب موسی مبرقع علیه السّلام پسر حضرت جواد علیه السّلام در سال 296 هجری در شهر قم (بحار...

مهمترین رویداد های نیمه اول ربیع الثانی

در این مطلب بخش مهمی از رویداد های ماه ربیع الثانی را مورد بررسی قرار میدهیم. 1 ربیع الثانی قیام توابین در این روز در سال 65 ه’ سلیمان بن صرد با گروهی از توابین که نام شانزده هزار نفر آنان در دفتر سلیمان ثبت شده بود برای خونخواهی امام حسین علیه السّلام قیام کردند....

توفیق عمل

بسم الله الرحمن الرحیم همه  هست ارزویم که  ببینم از تو ...

امام مهدی؛ رحمت فراگیر الهی

بیشتر از قهر و انتقام و شمشیر الهی او گفته می شود. در حالی که او تجلّی رحمت واسعه ی الهی است که تمام ارکان عالم را در برگرفته است.

شوق دیدار

بسم الله الرحمن الرحیم سلام بر شما ای نور الهی که به وسیله نورتان راه جویان راه یابند!یا صاحب الزمان..... حال که چندی است گره در کار اهل دنیا خورده است و همه در گیرمشکلات و سختی های زندگی هستند. تنها شیعیانتان می دانند که راه رهایی از این مشکلات ظهور شماست و تنها با...

مهدی محبّی در قرآن

«قُلْ لَا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَىٰ؛ بگو: من هیچ پاداشی از شما بر رسالتم درخواست نمی‌کنم جز دوست‌داشتن نزدیکانم (= اهل بیتم‌)».
آن هنگام که در مسیر سلوک مهدوی، گام معرفت را به قوّت برداریم، در آستانه ی گام محبّت قرار میگیریم؛ چرا که همیشه محبّت از معرفت سرچشمه میگیرد.
چون آن یگانه ی دوران را بشناسیم، عشق و محبّت فطری اش در قلب و جان ما شعله ور می شود و ما را از مقام “مهدی شناسی” به “مهدی محبّی” می رساند. اصل محبّت مهدوی، امری فطری و قلبی است که در روح و جان پاکزادان به ودیعت نهاده شده است و آنچه از ما خواسته اند، پرورش و عمق بخشیدن به این محبت و رساندن آن به درجه ی “مودّت” است.

مودّت

مودّت، محبّتی است که سراسر وجود انسان را در برگیرد و بر نیّات و رفتار و گفتار محبّ تأثیر بگذارد و این همان چیزی است که خداوند متعال به عنوان اجر رسالت از ما طلب کرده است.
خوشا به حال اقامت کنندگان در مقام محبّت امامان!
همین اقامت دائمی و ماندگار در مقام محبّت است که مودّت را در پی خواهد داشت. مودّت، همان محبّت ریشه دار و ماندگار در عمق جان محبوب است.

اثر

محبّت ماندگار و ریشه دار به ساحت سرچشمه ی خوبی ها و زیبایی ها، جان سالک را به مجاهدتی عظیم در ایجاد تناسب با اخلاق و مرام محبوب فرا میخواند. از این رو میتوان گفت: معرفت، محبّت می آورد. محبّت، مودّت می آورد و مودّت، تناسب و شباهت می آورد. و در سلوک مهدوی هم چنین است. معرفت مهدوی، محبّت مهدوی را در پی دارد. محبّت مهدوی مودّت مهدوی را در پی دارد. و مودّت مهدوی، شباهت آفرینی به اخلاق و مرام مهدوی را عهده دار می گردد.

برگرفته از:

کتاب سلوک مهدویت؛استاد حیدری کاشانی
برای دریافت کتاب سلوک مهدویت اینجا کلیک کنید.
برای دستیابی به متن قبلی امام شناسی اینجاکلیک کنید.

ای خورشید منتظر طلوع