حدیث
قال امیرالمومنین علیه‌السلام: صاحب هذا الامر الشرید الطرید الفرید الوحید

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ 9 ذو القعدة 1442 Friday, 18 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 112×
 • اوقات شرعی

 • مردم آخرالزمان ۳
  06 جولای 2020 - 23:00
  7

  هنگامی که در روایات می‌نگریم، پس از رحلت پیامبر، زمانه‌ای بر مردم آخرالزمان می‌رسد که دچار آزمایشات و فتنه‌هایی می‌شوند که سرنوشت آنان را در رابطه با دین مشخص می‌کند.

  پ
  پ

  هنگامی که در روایات می‌نگریم، پس از رحلت پیامبر، زمانه‌ای بر مردم آخرالزمان می‌رسد که دچار آزمایشات و فتنه‌هایی می‌شوند که سرنوشت آنان را در رابطه با دین مشخص می‌کند.

  نشانه‌های مردم آخرالزمان در کلام امیرالمؤمنین علیه السلام

  کسی که امر به معروف می‌کند خوار می‌شود. کسی که مرتکب گناه می‌شود مورد ستایش قرار می‌گیرد. فاجران مورد احترام اند. دلقک‌ها مقرب می‌شوند. مردم حرف از عدالت می‌زنند ولی آن را ناقص بازگو می‌کنند. تنها حیله‌گر مورد ستایش است. تنها فاجر تجلیل می‌شود. تنها آدم منصف خوار می‌شود. صداقت را جرم می‌دانند. صله ارحام را با منت انجام می‌دهند. عبادت را عامل فخر فروشی می‌دانند.

  حکومت غیر اسلامی

  در چنین زمانی حکومت به دست زنان می‌افتد. زنانی که تنها وسیله‌ای برای تبلیغات و گمراهی هستند. حق داشتن ملک و املاک برای کودکان آزاد و رایج می‌شود. خواجگان جایگاه تدبر پیدا می‌کنند. شهادت دروغ پذیرفته و شهادت عادل رد می‌شود. مردم خون را سبک می‌شمارند. رباخواری عادی می‌شود. زبان، عامل راحتی اشرار می‌شود.

  نماز مردم مرده است. امانت مردم ضایع می‌شود. دروغ جایز می‌شود. ربا و رشوه علنی می‌شود. بناهای مرتفع و بلند همه گیر می‌شود. دین را به دنیا می‌فروشند. بی خردان صاحب کار می‌شوند. زنان نالایق در دولت ورود پیدا می‌کنند. قطع رحم رایج است. هوای نفس عزیز است. خون ها سبک است. شهادت های دروغ آشکار است. گناه، بهتان و مرز شکنی رایج است.

  معاملات حامل ربا است. عمل نامشروع آنقدر مهم است که تظاهر به آن هم عزیز می‌شود. دروغ جایگاه دارد. هوای نفس مشاور آدمیست. بدعت و شر احداث می‌شود. راستگو تکذیب می‌شود. دروغگو تصدیق می‌شود. افراد حیله‌گر مقرب و محترم اند. اشخاص پست و فاقد صلاحیت سخنگو می‌گردند.

  حکومت فاسد، جامعه فاسد

  هنگامی که باطل برپا شود، جهالت بر سریر قدرت نشیند. زنگ باطل مدام به صدا در می‌آید. مردم برای کارهای ناشایست به یکدیگر دست برادری می‌دهند. امور دینی در اجتماع بررسی نمی‌شود. دروغ عامل دوستی است. صداقت عامل قهر است. اهل آن زمان گرگ اند. پادشاهان درنده اند. مردم عامه خورنده اند. و بی‌نوایان چون مردگان افسرده اند.

  جوانان غنا و مشروب را حلال می‌شمارند. با شراب خمر مباهات می‌نمایند. در مساجد نی و بربط می‌زنند و معروض نیستند. کافرزادگان بزرگ شمرده ‌می‌شوند. سفیهان و بی خردان زمام قوم را برعهده می‌گیرند.

  در ادامه بازهم از روایات ائمه علیهم‌السلام درباره مردم آخرالزمان می‌پردازیم.

  منبع: کتاب روز رهایی در سایه‌سار مهدی موعود به تحریر کامل سلیمان

  جهت دانلود رایگان کتاب از کتابخانه قائمیه روی اینجا کلیک کنید.

  برای دیدن متون مردم آخرالزمان، روی اینجا کلیک کنید.

  اللهم عجل لولیک الفرج

  انتهای پیام/

  مطالب پیشنهادی برای شما

  نظرتان برایمان مهم است!

  1. اصا نمی دونم میخوانید یا نه ولی بنظرم حداقل چشمتان را باز نکنید و شما دارید در حکومت غیر اسلامی تبعیض جنسی قائل میشوید و میگویید زن بد زن فلان و الان هم در قسمت جامعه فاسد، میگین پادشاهان کشوری یعنی رهبر مملکت میتونستین درست بنویسین و یکم دقت کنید تا انقدر نه تبعیض باشد نه چیزی

   پاسخ
   • سلام علیکم و رحمه الله.
    ممنون از نظری که برایمان ثبت کردید.
    این دسته از متون بر مبنای روایات اهل بیت علیهم السلام هست و منبع و سند روایات در پایین متن ذکر شده است.
    از لحاظ فطرت و خلق خداوند، مرد و زن جایگاه انسانی و حقوق برابری دارند؛ اما به سبب تفاوت ظاهری و باطنی، وظایف هر کدام در یک زندگی و خانواده از یک دیگر جدا است. مرد به وسیله قدرت و توانایی‌اش وظیفه امرار معاش خانواده را بر عهده دارد و وظیفه کار کردن را دارد؛ و زن، به دلیل ریحانگی و لطافت ذاتی‌اش، وظیفه کسب درآمد بر عهده‌اش نیست و وظیفه اصلی آن، کار در خانه، تربیت فرزندان صالح و بنا کردن کانون گرم خانواده است.
    در این مسئله، بحث حکومت و زمامداری است؛ که نیازمند امور اجرایی، پاسخگویی فراوان و محل رجوع بودن در جامعه است؛ و خب طبیعتا برای این کار روحیه مردانه بیشتر از روحیه زنانه تاثیر گذار و عملی است.
    از طرفی حدیثی از حضرت زهرا سلام الله علیها داریم که به مضمون می‌فرمایند که برای زن بهتر است از دید نامحرم در امان باشد.
    بله، شاید عجیب باشد و هوای این دوران، نظر اسلام را برای ما غیر طبیعی و غیر عقلانی توصیف کند!
    اما بدانیم که خالق ما، بهتر از خودمان، خودمان را می‌شناسد.
    البته، اینها به این معنا نیست که حضور زن در جامعه حرام است؛ برای مثال زنان پرستار (که در این دوران خدا قوتشان بدهد) از نیازهای جامعه (مخصوصا اسلامی) هستند، یا مشاغل زنانه دیگر؛ اما بحث این است که به طور کلی کار بیرون از خانه برای زن نیست، مگر در نیاز جامعه و موارد استثنا که نمونه‌ای هم خدمتتون عرض شد.
    بخش دوم سوالتان را با عرض شرمندگی متوجه نشدم؛ اگر مقدور هست دوباره مطرح کنید.
    دو توصیه برادرانه: «اولا در اینجا تبعیض جنسیتی فکر کنم عبارت مناسب تری از تبعیض جنسی باشه ولی باز خودتون میدونین. و دوما اینکه سعی کنیم از علامات نگارشی بهتر و بیشتر استفاده کنیم تا مخاطب فهم بهتری از کلام ما داشته باشه.»
    امیدواریم برایتان مفید و کامل بوده باشد؛ سوال دیگری اگر هست ممنون می‌شویم در میان بگذارید.
    عاقبت به خیر باشید و مهدی یار!
    یا علی!

    پاسخ
  • سلام!
  • لطفا از ایمیل و نام واقعی خودتان استفاده کنید.
  • و سعی کنیم فضای مهدوی سایت را با الفاظ نادرست خراب نکنیم.
  • در پناه حق باشید و مهدی یار!