حدیث
قال امیرالمومنین علیه‌السلام: صاحب هذا الامر الشرید الطرید الفرید الوحید

یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 113×
 • اوقات شرعی

 • مهدی محبّی در قرآن
  10 دسامبر 2020 - 20:47
  6

  چون آن یگانه ی دوران را بشناسیم، عشق و محبّت فطری اش در قلب و جان ما شعله ور می شود و ما را از مقام “مهدی شناسی” به “مهدی محبّی” می رساند.

  پ
  پ

  مهدی محبّی در قرآن

  «قُلْ لَا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَىٰ؛ بگو: من هیچ پاداشی از شما بر رسالتم درخواست نمی‌کنم جز دوست‌داشتن نزدیکانم (= اهل بیتم‌)».
  آن هنگام که در مسیر سلوک مهدوی، گام معرفت را به قوّت برداریم، در آستانه ی گام محبّت قرار میگیریم؛ چرا که همیشه محبّت از معرفت سرچشمه میگیرد.
  چون آن یگانه ی دوران را بشناسیم، عشق و محبّت فطری اش در قلب و جان ما شعله ور می شود و ما را از مقام “مهدی شناسی” به “مهدی محبّی” می رساند. اصل محبّت مهدوی، امری فطری و قلبی است که در روح و جان پاکزادان به ودیعت نهاده شده است و آنچه از ما خواسته اند، پرورش و عمق بخشیدن به این محبت و رساندن آن به درجه ی “مودّت” است.

  مودّت

  مودّت، محبّتی است که سراسر وجود انسان را در برگیرد و بر نیّات و رفتار و گفتار محبّ تأثیر بگذارد و این همان چیزی است که خداوند متعال به عنوان اجر رسالت از ما طلب کرده است.
  خوشا به حال اقامت کنندگان در مقام محبّت امامان!
  همین اقامت دائمی و ماندگار در مقام محبّت است که مودّت را در پی خواهد داشت. مودّت، همان محبّت ریشه دار و ماندگار در عمق جان محبوب است.

  اثر

  محبّت ماندگار و ریشه دار به ساحت سرچشمه ی خوبی ها و زیبایی ها، جان سالک را به مجاهدتی عظیم در ایجاد تناسب با اخلاق و مرام محبوب فرا میخواند. از این رو میتوان گفت: معرفت، محبّت می آورد. محبّت، مودّت می آورد و مودّت، تناسب و شباهت می آورد. و در سلوک مهدوی هم چنین است. معرفت مهدوی، محبّت مهدوی را در پی دارد. محبّت مهدوی مودّت مهدوی را در پی دارد. و مودّت مهدوی، شباهت آفرینی به اخلاق و مرام مهدوی را عهده دار می گردد.

  برگرفته از:

  کتاب سلوک مهدویت؛استاد حیدری کاشانی
  برای دریافت کتاب سلوک مهدویت اینجا کلیک کنید.
  برای دستیابی به متن قبلی امام شناسی اینجاکلیک کنید.

  ای خورشید منتظر طلوع

  نظرتان برایمان مهم است!

  • سلام!
  • لطفا از ایمیل و نام واقعی خودتان استفاده کنید.
  • و سعی کنیم فضای مهدوی سایت را با الفاظ نادرست خراب نکنیم.
  • در پناه حق باشید و مهدی یار!